Xavier Baumaxa

19. září 2011 v 16:30 | Jitulka |  RECENZE HUDBA

Xavier Baumaxa. Že se vám při vyslovéní tohoto jména nic a nikdo nevybaví? Vaše škoda. Já jsem až do sobotního festivalového odpoledne také nevěděla o koho jde. Bylo to pro mě jedno z největších překvapení celého dne. Obzlášť po tom, co jsem viděla, že je na pódiu fakt sám. Myslela jsem, že má sebou nějakou kapelu. Ale on ne! Všechny zvuky a "nástroje" si vytvářel sám a doprovázel se při tom na kytaru. Jeho styl? Tak trochu reagge, jinak je to písničkář jak prase! S odpuštěním! Ne, teď vážně. Dokáže si parádně pohrát se slovy a to činí jeho tvorbu výjimečnou.
Asi vás napadlo, že Xavier Baumaxa je pouze umělecké jméno. Pokud vás to nenapadlo, tak vás možná zklame, že má v civilu vlastně docela obyčejné jméno, a toť Lubomír Tichý. Rodák z Mostu, který se narodil 6.12.1973 nyní žije v Litvínově, aby to nebylo tak jednoduché. Již jako dítko možná ani ne školou povinné navštěvoval lidovou školu umění. A dobře udělal, kluk ušatá. Když mu bylo čtrnáct zacítil touhu věnovat se hudbě o trochu více než dosud, a tak založil svou první kapelu s poetickým názvem Prach. Nu, a aby to nebyl hloupý muzikant, vystudoval pedagogiku se zaměřením na češtinu a angličtinu. I to se promítá do jeho současné tvorby, takže opět trefa do černého. Poté působil ve skupinách V.M.H. a Faulnamusic. Ovšem pocítil, že by přeci jen bylo "lepčejší", kdyby se vydal na sólovou dráhu. A tak je tu! Děkujme mu za to.
Jeho tvorba je založená na slovních hříčkách. Skutečně, co on dokáže s naším jazykem mateřským vykouzlit je téměř neuvěřitelné. Ale co víc, on to dokáže i s angličtinou. No, bodéť by ne, když to vystudoval. To dá rozum, ne? Kluk je šikovný multižánrový hudebník, který se nebojí parodovat jak hudební styly tak třeba i všelijaké "perzóny" z muzikantské branže.
Na kontě má již 6 "cédéček" s krásnými názvy. V roce 2003 mu vyšla placka věnovaná Fenkám. Další deska s názvem Buranissimo forte z roku 2005 má asi něco společného s burany. Ale to není jisté, museli byste se ho zeptat. Netroufnu si vůbec dedukovat s čím má souvislost Retrofutro z roku 2007. Na albu Desperanto spolupracoval s orchestrem Hněddé smyčce. A to stihnul, prosím pěkně, v roce 2009. Všimli jste si, jak malé prodlevy mezi svou prací má? Prostě koumák. Ale zpět. V tentýž rok jako deska předešlá vyšla i tato - ...a ten Clintn, on mi hýkal. Coveranto (2010) vydal opět ve spolupráci s Hněddými smyčci.
Každopádně, kdybyste se chtěli o Xavim dozvědět vícero informací, včetně toho, kde kdy hraje, navštivte jeho oficiální stránky http://xavi.litvinoff.cz.
Toť vše a nyní na ukázku a pro představu několik jeho písní z youtube.com. Ovšem, musíte si rozbalit perex *mrkající*.


Upozorňuji, že následující songy jsou albové verze, tudíž postrádají veškeré koncertové "zvukaření". I když něco malinko tam téže je.

Lidé z malých vesniček

Otvírákem

Ozajstný hip-hop

Samba v kapkách chlastu :D :D :D

Pažitka

více písniček zde

zdroje informací: www.wikipedia.cz, www.xavi-litvinoff.cz

Jak se vám Xavier líbí?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama